دسته بندی عطر ها از نظر غلظت

نویسنده : مدیر سیستم ۱۲:۱۳:۵۷ ۱۴۰۱/۰۵/۰۳

دسته بندی عطر ها از نظر غلظت

 

 

 

 

 

عطر چیست؟

 

عطر،پرفیوم(PERFUME) یا هر نام دیگری که با آن از مایع خوش بو یاد میشود ، در واقع ترکیبی از روغن های معطر و ترکیبات بو زای دیگری است ، این ترکیبات با استفاده از حلال ها و ثابت کننده های مناسب برای بدن والبسه تولید میشوند تا رایحه دلپذیری  بوجود آورند 

بر اساس تحقیقات تاریخی وباستانی ، بشر توانست در قرن نوزدهم رایحه برخی از مواد طبیعی را استخراج کند ، پس از بوجود آمدن این امکان ،افراد متخصص تر ، موق شدند که با ترکیب آن ها ،رایحه های جدیدی به وجود آورند که به این تریتب دوران طلائی مدرن عطر آغاز شد 

 

 

 

فرق عطر و ادکن چیست؟

 

از آن تفاوت هایی است که هنوز هم خیلی ها در مورد آن چیزی زیادی نمی دانند ، بعضی ها در این باورند که عطر ها متعلق به خانم ها و ادکلن ها  متعلق آقایان است ،که تصور اشتباه و کاملا نادرستی است.

چیزی که در مورد فرق عطر و ادکلن اهمیت دارد و همه باید بدانند این است که تفاوت در میزان غلظت اسانس و الکل موجود در عطر وادکلن ها و در نتیجه میزان ماندگاری  رایحه آن ها است . 

به عطر هایی که در شیشه ها پر میشوند و اغلب هم روغنی هستند اسانس گفته میشود ، سوالی که ممکن است برای خیلی ها پیش بیاید این است که ،عطر بهتر است یا ادکلن ؟ 

هم عطر و هم ادکلن خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند که به انتخاب فرد برای استفاده وزاعقه خود بر میگردد ، ولی استفاده از عطر ها علوه بر اینکه با سرفه است و هزینه کمتری نسبت به ادکلن های چند صد هزاری ویا بعضا چند میلیونی دارند وبا ادکلن های مشابه برابری کرده ویا حتی بهتر هم هستند .

 

 

دسته بندی عطر بر اساس غلظت آن 

 

همان طور که طلای 18 تا 24 عیار ، از نظر کیفی به صورت طلای مرغوب تا خالص دسته بندی میشود ،معیار کیفیت عطر نیز به میزان غلظت ماده خالص آن است ،انواع عطر بر اساس  ترکیبات بوزای خود و حلال مناسب شناخته میشود  که این حلال  معمولا  اتانل یا ترکیب اتانل با آب  است ، میزان استفاده از این مواد و نوع آن ها باعث مشخص شدن ماندگاری و پخش بوی ترکیبات عطر میشود .

در حقیقت هر چه میزان غلظت و ماندگاری عطر بیشتر باشد به این معنا است که غلظت ماده خالص آن بیشتر است ، از زاویه ای دیگر میتوان گفت :که هرچه درصد روغن های معطر در حلال افزایش پیدا کند  دوام ماندگاری و شدت پخش بوی عطر هم بیشتر میشود ، 

در حال حاضر عطر ها بر اساس میزان غلظتی که دارندبه ترتیب به 5 دسته  با نام های ،پرفیوم(PERFUME)،ادوپرفیوم(EAU DE PERFUME)،ادوتویلت(EAU DE TOILETTE)،ادوکلن(EAU DE COLOGNE)و  اوفرش (EAU FRACHE) شناخته میشوند 

 

 

پرفیوم (PERFUME)

 

پرفیوم ها  هاوی بالا ترین غلظت روغن های معطر هستند واگر از ان ها استفاده کنید متوجه میشوید که بین 6 تا 8 ساعت ماندکاری دارند ،افرادی که دارای پوست های حساس هستند ، بهتر است از بین عطرها به سراغ پرفیوم ها بروند ،زیرا پرفیوم به دلیل خالص تر بودن سازگاری بهتری با پوست بدن دارد ، پرفیوم خالص ترین نوع عطر است ف پرفیوم ها معمولا حدود 20 تا 30 درصد عطر مایع روغنی دارند که به همین دلیل از ما بقی انواع عطر ها سنگین تر و روغنی تر هستند .

 

 

ادوپرفیوم (EAU DE PERFUME)

 

ادو پرفیوم نسبت به پرفیوم اندکی الکل و آب بیشتری در ترکیباتشان دارندفاما باز هم تسبت به سایر انواع عطر ها برای پوست های حساس مناسب تر است ،این عطرها نسبت به پرفیوم ها در درجه دوم برای ماندگاری و پخش بو هستند ، یعنی تغریبا بین 4 تا 5 ساعت ماندگاری دارند ف به طور کلی یکی از رایج ترین انواع عطرها به سمار می آید و برای استفاده روزانه انتخاب مناسبی است .

 

 

ادوتویلت( EAU DE TOILTTE)

 

ادوتویلت ها درصد الکل نسبتا بالایی دارند واثرشان در مقایسه با پرفیوم و ادوپرفیوم زودتر از بین می روند، که در هر بار استفاده حدود 2 تا 3 ساعت ماندگاری بو دارد و باید دوباره بر روی لباس و پوست شارژ شوند.

 

ادکلن (EAU DE COLOGNE)

 

افتر شیو ها یا همان ادکلن ها با درصد غلظت عطر پایین که تغریبا بین 2 تا 4 درصد است بیشتر در آرایشگاه ها وبعد از اصلاح با ماندگاری نهایتا 2 ساهت استفاده میشوند که بین آقایان رواج بیشتری دارند و میشود گفت که مخصوص آقایان هستند .

 

 

اوفرش (EAU FRACHE)

 

او فرش به معنی " آب تازه" است ، بسیار سبک وبا غلظت پایینی از عطر های روغنی است ، این عطر ها فقط بین 1 تا 3 درصد از ترکیباتشان حاوی اسانس های روغنی هستند، شاید بهتر است بگوییم چیزی مانند آب معطر هستند ،که استشمامشان احساس تازگی وشادابی به همراه می آورد ، اصطلاح اوفرش بیشتر برای خانم ها استفاده میشود و معادل ادکلن برای آقایان است 

     

 از مطالعه این مطلب بسیار سپاس گذاریم ( مجموعه عطر نبی) 

 

 

 

                                     

 

+1

درباره نویسنده

مدیر سیستم

مدیر سیستم

مرتضی حمزئی بیش از 10 سال سابقه فعالیت در زمینه عطر در سطح عمده و خرد .افتخار همکاری با شرکتهای مطرح عطری ایران و نمایندگان محترم برندهای اروپایی را در این سالها داشته ام . نگاهم به عطر و نتهای بویی به صورت توصیف محتوایی انهاست و هر رایحه برایم تصویر و فضای خاص خودش را در ذهنم ترسیم میکند . امیدوارم در این مجموعه بتوانم خاطرات خوبی را با رایحه های ماندگارمان ثبت کنم .